Badem; Sağlıklı bir yaşam sürmemiz için gereken en önemli besinleri birarada bulabileceğimiz çok değerli bir kuruyemiştir. Yarım çağ bardağı badem günlük manganezyum ihtiyacının %45′ini, bakır ihtiyacının %20′sini karşılar. Badem ayrıca kilo vermeye yardımcıdır. İçeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar. Ara öğünlerde 10- 15 adet badem tüketilebilir. Badem tüketimi kroner kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Badem LDL ( kötü huylu) kolestrolü düşürücü etkiye sahiptir. Diyabet ve kardiyovasküler hastalılar için çifte koruma sağlar.

Ceviz; Omega-3 yönünden en az balık kadar besleyicidir ve günümüz koşullarında önem kazanan bir diğer özelliği stres önleyici olmasıdır.Ceviz, kanın sağlıksız oranda pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, antialerjik özellik gösterir, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunu engeller. Kalori, protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı olduğu bilinen cevizin yeşil kabuğu ve yaprakları, yüzyıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.
Kuru Erik; Sindirim sistemine de faydalıdır. İştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Buna ek olarak, romatizmaya da iyi gelir ancak en önemli özelliklerinden biri içerdiği zengin östrojendir. Bu sebeple menapoz dönemindeki kadınlar için vazgeçilmez bir destektir.
Fındık; Benzersiz bir enerji kaynağıdır. Vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolestrolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur.Düzenli olarak her gün fındık tüketmek kalp krizi riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığın ve varislerin giderilmesine yardımcıdır. Vücut ve kemik gelişimini destekler. Cinsel gücü artırır. Cildi güzelleştirir. Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller, protein, E ve B vitamini içeren fındık, kalp ve damar sağlığı için çok faydalı olan doymamış yağ açısından da zengindir.
Gün Kurusu;; Aynı zamanda içeriğindeki vitamin-mineral grubu besinler sayesinde cilt güzelliğiniz için vazgeçilmez bir üründür. Antioksidanlar yönünden çok zengin oluşu sizi kanserden korur, kalbinizi ve akciğerinizi destekler. Beta-karotenler içerdiğinden akciğer ve kalbi korur. Gün kurusu kayısı, kükürtlenme işlemine tabi tutulmadığı, doğal yollarla kuruma işleminden geçirildiği için rengi sarı değildir.Lifli bir meyve olduğu için bağırsakların çalışmasını sağlar, sindirimi kolaylaştırır, gözlere parlaklık verir. Bol miktarda potasyum içerdiği için sinirsel gerginliği engeller ve beynin daha düzenli çalışmasını sağlar ve cilt hastalıklarını önler.
Hurma; İçeriğindeki demir sayesinde kansızlıkla savaşır. Karaciğeri güçlendirir, boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelir. Suda çözünebilir lif oranı yüksek olduğundan kabızlık sorununa iyi gelir. Şeker oranı yüksek olmasına rağmen kilo aldırmayan bir yapıya sahiptir. Özellikle suda çözünebilir lif içeriği yüksek olması sebebi ile kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemeye ve gidermeye yardımcı olur. Vücudun yaşlanma belirtilerini azaltır. Saf hurma cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder. İçerdiği demir sayesinde, kansızlığa iyi gelir. B1, B2 vitaminlerinin bir arada bulunmasından dolayı karaciğeri kuvvetlendirir. Boğaz ağrısına, öksürüğe iyi gelir.
Kuru İncir; Enerji veren, vitamin ve mineral bakımından zengin bir gıdadır. Ayrıca kış aylarında vücudun direncini artırır, pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır. Protein sentezinde kullanılan aminoasit çeşidi açısından da zengindir, bu nedenle hücre gelişimini destekler. Kuru incirde şeker, albüminli maddeler, organik asitler, pektin, provitamin, A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt ve fosfor bulunur. Kuru incirin bağırsaklardan toksik maddelerin atılması, kandaki kolestrol seviyesinin düşürülmesi gibi faydaları vardır. Bağırsak iltihabı olanlar inciri çok yemelidir. Ayrıca kuru incir, boğaz ağrısı bronşit ve öksürüğe de faydalıdır.
Kaju Fıstığı; Yüksek oranda Çinko içerdiği için gribe karşı koruyucu etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, büyüme ve gelişmeyi olumlu destekler. İçerdiği minerallerden magnezyum (276 mg/100 gr) kemik ve sinir dokusunu besler, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler.